AliExpress

Spustená v roku 2010, AliExpress.com je online maloobchodná služba pozostávajúca z malých firiem v Číne ponúkajúcich produkty medzinárodným online kupujúcim. Vlastníkom je spoločnosť Alibaba. Jedná sa o najnavštevovanejšiu webovú stránku elektronického obchodu v Rusku a bola desiatou najpopulárnejšou internetovou stránkou v Brazílii. Umožňuje malým podnikom predávať tovar zákazníkom po celom svete a rovnako ako na Amazone, sa tu dá nájsť takmer čokoľvek na predaj. Je presnejší v porovnaní so stránkou eBay, pretože predajcovia sú nezávislí, používajú AliExpress len ako platformu na predaj svojho tovaru spotrebiteľom a iným firmám.

Podobne ako na stránke eBay, predajcovia na stránke AliExpress môžu byť buď firmy alebo jednotlivci. AliExpress sa líši od spoločnosti Amazon, pretože pôsobí iba ako platforma elektronického obchodu a nepredáva výrobky priamo spotrebiteľom. Priamo spája čínske firmy s kupujúcimi. Hlavným rozdielom od čínskej nákupnej stránky Taobao je to, že AliExpress je zameraný predovšetkým na medzinárodných kupujúcich väčšinou v Spojených štátoch, Rusku, Brazílii alebo v Španielsku. Alibaba používa stránku AliExpress na rozšírenie svojho dosahu mimo Ázie a ako výzvu pre online gigantov ako Amazon a eBay. AliExpress využíva affiliate marketing na nájdenie nových spotrebiteľov.

AliExpress začal ako portál pre nákup a predaj medzi firmami. Odvtedy sa rozšíril aj na oblasť podnikania spotrebiteľov a platobné služby. AliExpress je v súčasnosti dostupný v angličtine, španielčine, holandčine, francúzštine, poľštine, portugalčine a ruštine. Zákazníkom mimo týchto krajín sa automaticky zobrazuje anglická verzia služby. AliExpress neumožňuje zákazníkom v Číne nakupovať výrobky z platformy, aj keď všetci maloobchodníci sú z Číny.
Ak si prehliadate niektoré z produktov na stránke AliExpress, zrejme si pravdepodobne všimnete, že mnohé ceny sú naozaj nízke a čudujete sa, prečo tomu tak je. Existujú dve odlišné možnosti. Po prvé, existuje možnosť, že nakupujete priamo od výrobcu, čo znižuje náklady na predaj. Náklady na výrobu v Číne sú v mnohých prípadoch o niečo nižšie ako v iných krajinách a k nízkej cene môže prispieť taktiež laxné presadzovanie zákonov o duševnom vlastníctve. Veľa elektroniky má fantastické ceny na stránke AliExpress, pretože sú vyrobené v Číne a môžete si ich kúpiť priamo, bez predajcu alebo sprostredkovateľa.

Druhá možnosť, prečo je položka mimoriadne lacná, je, že je buď sfalšovaná alebo podvodom. Čína je známa ako ohnisko falšovanej produkcie a AliExpress nie je výnimkou. Môžete dostať všetky druhy falšovaných položiek, od elektroniky až po oblečenie. Niektorí predajcovia boli tiež známi tým, že podviedli kupujúcich tak, že tí zaplatili, ale položku nikdy nedostali a predajcovia im ani nikdy peniaze už nevrátili. Samozrejme, kľúčové je rozoznať rozdiel medzi podvodníkom a skutočným spoľahlivým predajcom.

ďakujem našim priateľom z SPainu (deshumidificacion en aire acondicionado)

Pretože AliExpress sa silne spolieha na Alipay, medzinárodný platobný systém spoločnosti Alibaba, existuje potenciálna obava aj o to, že Alipay tiež nie je dobre ochránený. Po zistení zraniteľnosti v mobilnej aplikácii, ktorá umožňovala phishing v aplikácii, problém vyriešili približne až o šesť týždňov.

Jeden typ na záver. Ak cena je neuveriteľne nízka, pravdepodobne to nebude originál. Pozrite sa na iné stránky, aby ste zistili, aká je bežná cena pre čokoľvek, čo chcete kúpiť, aby ste sa uistili, že cena na stránke AliExpress nie je príliš nízka a nekúpite si tak fejk.